Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Mire valók a lakberendező által készített tervdokumentációk?

Ha úgy döntesz, felkeresel egy lakberendezőt, mindenképpen fontos, hogy az összhang meglegyen köztetek. Ha ez stimmel, és az árajánlatot is elfogadtad, elkezdődhet a közös munka. Ideális esetben valóban közös munkára kell számítanod, ugyanis egy jó lakberendező bizonyos ütemek lezárásánál mindenképpen kikéri a véleményedet, esetleg több tervet is bemutat az adott témában, ahol választási lehetőségeket kínál fel. Ezáltal téged is bevon a tervezési folyamatba. 

Az első igényfelmérés alkalmával, illetve szerződéskötéskor megállapodtok, hogy milyen tervekre lesz szükséged. A lakberendező logikus sorrendben készíti el a különböző dokumentációkat, amelyek alapján a szakemberek (villanyszerelő, gépész, burkoló, asztalos) majd dolgozni fognak. Ezáltal leveszi válladról a szakemberekkel történő kommunikáció -illetve sok esetben a magyarázkodás- terhét. A tervdokumentációk alapján a mesterek önállóan tudnak majd dolgozni, tudva azt, hogy minden kérdésükre választ ad a tervdokumentáció. A tervdokumentációk az egyes fázisok időzítésének meghatározásában is segíthetnek, hiszen a kivitelezők ezen dokumentumok alapján tudnak határidőket meghatározni és nyomon követni a munkafolyamatokat.

A lakberendező -a megfelelő térszervezés átgondolását követően- először vázlatterveket készít, amelyben a szobák elosztása, berendezése látható vázlatszerűen. Ha szükséges, bontási tervet készít, a megfelelő helykihasználás és helyiségkiosztás érdekében. Ezzel párhuzamosan moodboardokat, anyagtablókat hoz létre, amelyek segítségével képet kapsz a választott stílusról példákkal, színekkel, anyagmintákkal. Itt már az enteriőr végső összhatása is érezhető. 

Elsők között szükséges elkészíteni a gépészeti tervet, majd az elektromos tervet, ezt követően pedig a burkolati terveket. A gépészeti terv a hideg- és melegvizes kiállások pontos helyét láttatja az alaprajzon. Az elektromos terv tartalmazza a spotlámpák, mennyezeti lámpák, falikarok, illetve a villanykapcsolók és dugaljak típusát és pontos elhelyezkedését. A burkolati terv a burkoló szakemberek számára készített méretezett alaprajz és falnézet, amely tartalmazza a padlóra, illetve a fürdőszobába/konyhába/mosókonyhába szánt burkolatok listáját, méretét, fugák méretét, dilatációk elhelyezkedését, legfőképpen pedig a pontos burkolatkiosztást kezdési pontokkal.

Ezeket követően már a konyhatervezés, illetve a beépített bútorok megtervezése is aktuálissá válik, hogy az asztalos minél előbb elkezdhesse a munkát, amely akár több hétig, hónapig is tarthat, az asztalos leterheltségétől függően. Ha ezek a tervek elkészültek, a lakberendező már a belső tér teljes berendezését véglegesíti, illetve elkészíti a 3D látványterveket, amelyek pontos képet adnak a végleges enteriőrről. 

A jó lakberendező a munkája során listát vezet a beépített anyagokról (cikkszám, szín, anyag, darabszám, ár, elérhetőség). Az utolsó szakaszban összegzi a beszerzendő bútorok, kiegészítők, beépítendő anyagok listáját, melyet költségvetésként átad a megbízó számára, ezáltal pontos adatokat szolgáltat a beruházás összköltségéről. Amennyiben a megbízó igényli, a lakberendező projektmenedzseri feladatokat is elláthat: segít a beszerzésben, a szakemberek kiválasztásában, illetve a helyszínen segítheti, ellenőrizheti munkájukat.

Tehát a tervdokumentációk nélkülözhetetlenek a sikeres tervezési és kivitelezési folyamatokhoz, mivel strukturált keretet adnak a projektnek, és biztosítják, hogy minden részlet az elképzeléseidnek megfelelően valósuljon meg. Segítenek abban, hogy kontroll alatt tarthasd a projektet és a végén pontosan azt az eredményt kapd, amit megálmodtál, anélkül, hogy a folyamat során váratlan kihívásokkal szembesülnél.